Кметът Добри Беливанов откри изложба по повод Председателството на България на Съвета на Европейския съюз. Експозицията е подредена в галерия „Форум“ и представя произведения на френски и български съвременни визуални артисти, чиито произведения са вдъхновени от хартията и нейното значение за нашата цивилизация.
Изложбата бе презентирана от организаторите от българска страна - художниците от Димитровград Светлин Стоев и Стефан Чурчулиев, които са учили в хасковската езикова гимназия. „За всички е ясно какво значение има в нашата цивилизация хартията. А ние смятаме, че нашата цивилизация е в етап, в който преразглежда своите ценности и затова сме дали възможност на съвременните автори да интерпретират темата по своя начин. Финансирахме този проект, защото смятаме с моя колега Стефан Чурчулиев, че младите български автори могат да бъдат показани навсякъде по света, защото са не по-малко талантливи от своите колеги от другите държави. “, каза на откриването Светлин Стоев.
От своя страна кметът Добри Беливанов подчерта: „Хасковските галерии винаги ще са отворени за вашите проекти, за съвременното изкуство.“.
Изложбата се представя предпремиерно в Хасково, след това ще бъде подредена в София и Страсбург. Проектът PAPERCHASE / SUPPORT PAPIER има амбицията да представи един успешен артистичен диалог между Франция и България, стимулирайки обмена на творби, в които хартията е вдъхновител на артистична позиция. Той е част от културните събития в рамките на Председателството на РБългария на Съвета на Европейския съюз.
Организациите TRAFFIC D’ART (СТРАСБУРГ) И АDVERTISING АRTISTS (СОФИЯ) влизат в пряка колаборация по темата, като представят по десет национални автора, чиито произведения са вдъхновени от хартията.
Водеща е концепцията, че всяко произведение е плод на личностно търсене от страна на автора, а не е сведено до илюстрация на исторически факт или до търсенето на естетически интересен артефакт. Хартията е тяло на идеи, наследство, съхранение на култура, мисъл, религия, история и изкуство.
PAPERCHASE/SUPPORT PAPIER представя автори, в чиито артистични концепции и търсения се преплитат темите за преходното, за паметта и за комуникацията. Без да работят заедно или да имат пряка връзка помежду си, в своите концепции те стигат до сходни изследвания и позиции. Хартията застава над материалното съществуване на арт-обекта и е разглеждана като огледало, като платформа, която разгадава човешките кодовете и културните норми в съвременната дигитална среда.
Advertising Artists e млада организация, която промотира съвременни български визуални артисти, работещи в сферата на изящното изкуство и дизайн. Организацията дава възможност на артистите свободно да задават своите въпроси и да споделят своите търсения, провокирайки установени обществени нагласи.
Вярваме, че новаторският дух на селектираните от кураторите Цветелина Анастасова и Alain Eschenlauer артисти, предлага различен, неконвенционален подход към една исторически известна и многократно интерпретирана тема.
Изложбата остава в галерия „Форум“ до 28 февруари.