ПРОЕКТ „ШАНС В ДОМА”
Проектът се изпълнява от Община Хасково, в качеството и на конкретен бенефициент, проекта е финансиран по ОП „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020, приоритетна ос 2 „Намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване“, процедура BG05M90PО001-2.002 „Независим живот“.
Период на изпълнение на проекта: 10.06.2016 г. - 10.04.2018 г.
В основата на Проекта е създаване на нов Център за почасово предоставяне на услуги за социално включване в общността или в домашна среда, чрез който въз основа на индивидуална социална оценка ще се осигури достъп до интегрирани услуги, според специфичните потребности на хората в неравностойно положение.
Предоставянето на услуги в Центъра ще се основава на идентифицираните нужди и проблеми на представителите на целевата група и индивидуалната оценка, на всеки един от тях.
Като потребители на предоставяните от "Център за почасово предоставяне на услуги за социално включване в общността или в домашна среда" услуги се предвижда да се обхванат общо 200 човека от целевите групи, в т.ч. хора над 65 г. в невъзможност за самообслужване и хора с увреждания, както и техните семейства.
Проектното предложение цели подобряване на достъпа до основни социални и здравни услуги и постигане на независимост и социална интеграция за:
- Хора над 65 г. в невъзможност за самообслужване
- Хора с увреждане
Целевите групи на настоящото проектно предложение са:
- Хора с увреждания (в т.ч. и деца с увреждания) и техните семейства;
- Хора над 65 години с ограничения или в невъзможност за самообслужване
Приоритетно в проекта ще се включат:
1. Лица с трайни увреждания, с невъзможност за самообслужване, нуждаещи се от почасова грижа/ обслужване и/или специализирано консултиране, насочване и подкрепа, които да отговарят на едно от следните изисквания: ¬
• лица с 90 на сто и над 90 на сто трайно намалена работоспособност или вид и степен на увреждане, с определена чужда помощ; ¬
• лица с 90 на сто и над 90 на сто трайно намалена работоспособност или вид и степен на увреждане, без чужда помощ; ¬
• лица с по – ¬малко от 90 на сто трайно намалена работоспособност или вид и степен на увреждане, с установена невъзможност за самостоятелно обслужване към момента на оценка на потребностите; ¬
• деца на възраст до 16 години с 50 на сто и над 50 на сто вид и степен на увреждане или деца на възраст от 16 до 18 години с 50 на сто и над 50 на сто степен на трайно намалена работоспособност , които се нуждаят от обслужване; ¬лица (в това число и деца) със здравословни проблеми, с установена невъзможност за самостоятелно обслужване към момента на оценка на потребностите;
2. Лица на възраст над 65 години, които са с ограничения или в невъзможност самостоятелно да организират и задоволят своите жизнени потребности към момента на оценка на потребностите.
92 лица от целевата група, които ползват услуги по процедура „Нови алтернативи” ще бъдат включени в дейностите по настоящата процедура след извършване на нова оценка на потребностите на ползвателите
Общата цел на проекта е:
Ø Да постигне подобряване качеството на живот и на достъпа до услуги за социално включване отговарящи на комплексните потребности, включително и здравни, на хора с увреждания и хора над 65 г. в невъзможност за самообслужване в община Хасково
Специфичните цели на проекта са:
- Да се осигури достъп до интегрирани услуги за хората с невъзможност за самообслужване и за хората с увреждане
- Да се предостави гарантирана възможност за избор на услуги, които в максимална степен да отговарят на техните потребности.
Дейности по проекта:
Дейност 1. Осигуряване на достъп до интегрирани услуги, според специфичните потребности на човека в неравностойно положение въз основа на индивидуална социална оценка чрез създаване на Център за почасово предоставяне на услуги за социално включване в общността или в домашна среда, в т.ч. подкрепящи и интегрирани междусекторни услуги.
Дейност2. Обучение на персонала на "Център за почасово предоставяне на услуги за социално включване в общността или в домашна среда" за предоставяне на услугите.
Дейност 3. Предоставяне на психологическа подкрепа, консултиране и супервизия на персонала, предоставящ социални услуги.
Дейност 4. Мотивационна и психологическа или друг тип подкрепа за потребителите на услугите според тяхната индивидуална потребност.
Дейност 5. Разработване на Правила за дейността на "Център за почасово предоставяне на услуги за социално включване в общността или в домашна среда".
Дейност 6. Дейности за текущ ремонт, обзавеждане и оборудване на "Център за почасово предоставяне на услуги за социално включване в общността или в домашна среда".
Дейност 7. Организация и управление на проекта.
Дейност 8. Информиране и публичност