Община Хасково
Ви кани на:
ВСТЪПИТЕЛНА ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ
по проект
„РАВНИ В СТАРТА“
финансиран по Договор за безвъзмездна финансова помощ от Центъра за образователна интеграция на децата и етническите малцинства /ЦОИДУЕМ/, Договор №БС-33.16-2-012/03.10.2017г;
ОЧАКВАМЕ ВИ
в конферентната зала на 2 етаж,
гр. Хасково, площад „Общински” № 1
на 24 октомври 2017 г. (вторник) от 12:00 часа
За повече информация:
Катя Терзиева - Гл.експерт „Образование“
тел. 038/ 603 434
Допълнителна информация за проект "РАВНИ В СТАРТА"
На 03.10.2017г. бе подписан договор № БС-33.16-2-012/ 03.10.2017г. за безвъзмездна финансова помощ по проект „Равни в старта”, финансиран от Център за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства. Проектът ще се осъществи от Община Хасково, като се предвижда дейностите да бъдат реализирани в осем детски градини на територията на град Хасково.
Проект „Равни в старта” има за цел да допринесе за запазването и развитието на културната идентичност на етническите малцинства и за утвърждаване на културното многообразие като фактор за развитие на позитивна образователна среда.
Дейностите, включени в изпълнението на проекта ще предоставят допълнителна педагогическа подготовка за повишаване на училищната готовност на деца в предучилищна възраст, за които българският език не е майчин и осигуряване на равен старт в училище.
Проектни дейности:
- Дейност 1. Организация и управление на проекта
- Дейност 2. Информиране и публичност по проекта
- Дейност 3. Конференции, обучения, семинари, кръгли маси
- Дейност 4. Първи клас, здравей!” Допълнително обучение по български език за деца, за които българският език не е майчин.
- Дейност 5. „Шарено петле“- извънкласни дейности в детски градини на Община Хасково със съдържателни елементи на интеркултурното образование.
- Дейност 6. Съвместни спортни празници и културни събития
- Дейност 7. Заедно през лятото.
Проектът „Равни в старта“ се вписва във визията за детските учебни заведения като интеркултурно, шарено и привлекателно място за децата. Той кореспондира с основни ценности на образователната система- разнообразието като силна страна и богатство, което трябва да се изучава, съхранява, развива и празнува. Проектните дейности доразвиват други инициативи на детските градини, насочени към образователната интеграция и запазване на културната идентичност и са част от дългосрочната стратегия на общината в интеркултурното образование.
Предложените проектни дейности ще се изпълняват в следните 8 /осем/ детски градини на територията на Община Хасково, както следва:
- ДГ № 1 „Ян Бибиян“
- ДГ № 3 „Зорница“
- ДГ № 11 „Елхица“
- ДГ № 15 „Слънце“
- ДГ № 17 „Иглика“
- ДГ № 18 „Осми март“
- ДГ № 19 „Щурче“
- ДГ № 22 „Звънче“
Общият брой на преките участници в проекта е:
- основна целева група са 320 деца от предучилищни групи на детски градини (5-7 годишни) взели участие в проектните дейности, от тях 96 представители на малцинствените групи;
- 16 учители в детски градини на Община Хасково, работещи в мултиетническа среда, опознали социални и културни норми на етническите общности.
Като непреки участници в настоящия проект ще бъдат включени 52 родители на деца, които проявяват загриженост за образователното развитие на своите деца и ще очакваме те да спомогнат в процеса на социална и образователна интеграция. От тях 18 ще бъдат представители на етническите малцинства. Предвижда се всички те да вземат участие в процеса на образователна интеграция и в реализирането на проекта.
Целта ще бъде постигната посредством:
- Осигуряване на равен достъп до качествено образование и адаптация към образователната среда на деца, посещаващи етнически смесени детски градини чрез допълнителни познавателни и занимателни дейности.
- Подпомагане преодоляването на сегрегацията на деца от етнически малцинства чрез извънкласни дейности съвместно с техни връстници от българския етнос.
- Повишаване компетентността на учителите от детските градини за работа в интеркултурна среда и използване на интерактивни и нетрадиционни методи за качествено образование.
- Развитие на нови, атрактивни и стойностни форми и дейности за интеркултурно образование на децата.
- Подпомагане на процеса за приемане и сближаване в дух на толерантност на деца от различни етнокултурни общности чрез изучаване, съхраняване и представяне на културната идентичност на различните етноси.
Продължителност на проекта – 24 месеца.
Обща стойност на проекта е 37 096,00 лв., което представлява 100% безвъзмездна финансова помощ.