ПРОЕКТ „АЗ И ТИ ЗАЕДНО“

Договор № БС33.19-1-011/29.09.2020 г.


 

             

През месец август 2021 г. Община Хасково приключи работата си по  проект  „Аз и ти заедно“, който  се финансира по КП 33.19-2020, Приоритет 1, от Център за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства (ЦОИДУЕМ).

                     

Проектните дейности се изпълниха за срок от 11 месеца - от октомври 2020 г. до август 2021 г. на територията на община Хасково в три детски градини- ДГ №11 „Елхица", сграда на ул."Танкист", ДГ №19 „Щурче", сграда на ул."Пролетарска“, ДГ №21 "Вихрогонче" група с. Динево. В проекта участваха 115 деца от предучилищни групи на детските градини и 14 учители. В проекта бяха включени и родители, които бяха активна страна не само като зрители на изявите на своите деца, но и като реални участници в тях. Общия бюджет на проекта бе 13 163,30 лв.

 

Основната цел на проекта бе създаване на позитивна среда в ранното детско образование, при съхранение на културната идентичност на етническите малцинства и утвърждаване на културното многообразие като фактор за широка духовна култура в хуманизъм и толерантност. Проектната цел се осъществи  чрез изпълнение на няколко основни дейности:

 

- Подобряване на уменията на педагогическите специалисти от детските заведения, за работа в мултикултурна среда, чрез участие в модулна обучителна програма. 12 учители от трите детски градини преминаха успешно  обучение на тема „Здравейте, Лего и Монтесори“ през месец януари 2021 г.

- По Дейност „Здравейте, Лего и Монтесори“ бе използван метода “учене чрез игра”, чрез провеждане на педагогически сесии, включващи основни принципи на метода Монтесори и учебни материали на LEGO®Education. Проведоха се атрактивни и стимулиращи дейности за децата, развиващи техните социални, емоционални и езикови компетентности, подпомогнаха адаптацията на децата към света, математиката и науката. За реализацията на тази дейност, по проекта бяха закупени образователни Монтесори материали и комплекти LEGO, към които децата проявяваха интерес и любознателност. Те допринесоха у тях повече въображение и интерес към самостоятелното справяне със задачи. Използвайки материалите Монтесори, децата надградиха усвоените умения и знания по всички образователни направления и бяха мотивирани да участват с желание в образователния процес.

 

- По Дейност  „Различни в традициите-единни в детската градина“ се проведоха извънкласни дейности с деца от етническите малцинства с елементи на гражданско образование, насочени към опознаване и приемане на културата на етническите и религиозни общности. За постигане на заложената цел се организираха следните мероприятия:

  1."Разказите през времето" - децата от различните етнически групи опознаха по-добре изкуството на техните предци и своята културна идентичност, посредством прочит и слушане на легенди и приказки на различни етноси-ромски, турски и др., слушаха  музика, детски фолклорни танци и хорови песни, като по този начин развиха и се научиха да  проявяват толерантност;

2."Заедно на масата" – чрез осъществяването на това мероприятие децата се запознаха с традиционната кухня и обичаи на етническите и културни общности, което допринесе за подобряването на интеграция на децата от етническите малцинства. Дейността бе с празничен характер. В трите детски градини децата отпразнуваха заедно Великден, Рамазан Байрам и др. празници. С голям интерес и вълнение пресъздадоха обичаи и традиции на различните етноси.

 

Всяко дете, което участваше в проекта, получи подаръци - шапка и цветни моливи с логото на ЦОИДУЕМ.

 

Всички цели и задачи по изпълнението на дейностите от проекта бяха успешно изпълнени.

Върни се в началото на страницата